• Ana Sayfa
  • İlanlar
  • Firma Rehberi
  • Foto Galeri
  • Haber Arşivi
  • İletişim
  • Ziyaretçi Defteri
  • Videolar
Göle Öğrenci: “Doğu’da öğretmenlerimiz kadrosuz”
Göle Öğrenci: “Doğu’da öğretmenlerimiz kadrosuz”
21 Nisan 2010 / Çarşamba
TBMM’de 7’ncisi gerçekleştirilen Öğrenci Meclisi’ne 81 ilden temsilci katıldı. Meclis tutanaklarına geçen şikâyetler şöyle: “Okul-dershane derken hayattan soyutlandık”, “Her şeyi ancak yarım yapabilen yılanbalığı gibiyiz”, “Doğu’da öğretmenlerimiz kadrosuz”.
TÜRKİYE Öğrenci Meclisi’ni oluşturan gençlerin eğitim sistemi ve test sınavlarına bağlı başarı değerlendirmesine tepkileri Meclis tutanaklarına da geçti. Öğrenci Meclisi’ne 81 ilden gelen temsilcilerin görüşleri şöyle:

**Paramparça oluyoruz

Bilcan Tatlı (Ardahan): Kim bilir belki ben de ortaöğretime gidemeyeceğim. Ülkemizin birçok yerinde arkadaşlarımız tozlanıp kayboluyor. Köy okullarının çoğu birleştirilmiş sınıf. Binaları da oldukça kalitesiz. Böyle bir ortamda eğitimi mi düşüneceksin yoksa başka dertleri mi? Bizim okulun 6’ncı sınıf öğrencileri 5 yılda 15 öğretmen değiştirdi. Öğrenci kardeşlerim paramparça oluyor. Gülnur Çakır (Burdur): Çocuklar, çocukluklarını yaşayamadan sınav, test, dershane koşturuyorlar, küçücük beyinleri gelecek kaygısı ile doluyor. Sınavları başarmak, iyi bir okul kazanmak sanki yaşamı kazanmak ile eş anlamda tutuluyor. Okul- dershane arasında mekik dokuyarak her türlü sosyal ve kültürel alandan soyutlanmış bir gençlik nasıl umut olabilir?

Yavuz Çağlar (Sinop): Şimdiki gençlik süper güçleri tek başına yerle bir eden Rambo’yu hayranlıkla izlerken, Battal Gazi’sini, Kara Murat’ını alay konusu olarak gündemine getirmektedir. Pokemon ve Spiderman’la çocukluğunu, Harry Potter ve Yüzüklerin Efendisi’yle gençliğini bütünleştiren Türk çocuğu alternatifsiz bırakılmamalı.

**Kanadımız kırık

Orhan Gazi Karakaş (Sakarya): Okullarımızdan bir fabrika gibi milyonlarca aynı üründen çıkar. Gel sınava gir, işte ilk bin gel, geç. Her şeyi ancak yarım yapabilen yılanbalığı gibiyiz. Bütün dersleri görüyoruz ama bizim kanadımız kırık, bunu önemseyen yok. Yükle anam yükle, sonuçta bir aklımız var. Gözem Gözde Dokur (Tunceli): Bizler batıdaki büyük illere göre daha zor koşullarda okumaya ve yaşamaya çalışıyoruz. Pek çok öğretmenim sözleşmeli geliyor, kadro için başka illere gidiyorlar. Üniversiteye hazırlık için aldığım kitaplarla ders kitaplarım çok farklı. Ben de okulumda bir aile gibi olabileceğim öğretmenlerim sayesinde daha istekli çalışabilmeliyim.www.golegozlem.com
Bu Haber 5221 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.